Čekejte prosím...

Sugestopedie - Sugestopädie

Sugestopedii vytvořil bulharský psychiatr a pedagog Georgi Lozanov začátkem sedmdesátých let dvacátého století a spojil v ní různé prvky a techniky sugesce do pedagogického konceptu. Tato metoda je v poslední době hojně zmiňována v učení se cizím jazykům. Ačkoli není přímo aplikovatelná na naše školní prostředí, některé její prvky jsou nesmírně inspirující. Její inovativní přístup klade důraz na pozitivní emocionální klima během výuky.

Sugestopedie například hojně využívá relaxačních technik a motivujících postupů, jako je integrace prvku dramatické výchovy v jazykovém vyučování, využívání tzv. periferního učení (učitel by měl umístit ve třídě co nejvíce jazykového materiálu, který slouží  nejen jako dekorace, ale i k posílení paměti), možnost tzv. hudby v pozadí. Tyto prvky pomáhají odbourat stres a zlepšit vstřebávání nových jazykových informací.

Cílem sugestopedické výukové metody je navodit mozkové procesy podobné  relaxaci nebo jogínské meditaci. Pomocí tohoto stavu je možné rozšířit mysl a otevřít ji tak novým vjemům. Jsou slibovány nejméně 3x lepší výsledky v efektivitě a rychlosti  učení  a tvrdí se, že studenti zvládnou minimálně 3x větší množství učiva. Dalším cílem je naučit studenta hovořit  bez stresu z chyb, zvýšit studentovo sebevědomí a schopnost komunikovat.

Ne všechny prvky sugestopedie jsou přijatelné pro všechny. Ne všichni jsou také schopni přijmout některé zvláštnosti týkající se rolí studenta a učitele. Studenti v sugestopedických kurzech například dostávají novou identitu, která jim má pomoci zbavit se zábran plynoucích z jejich skutečné identity. Tento přístup vyžaduje otevřenost a ochotu studentů zapojit se do netradičních forem výuky.

Učitel se ke studentům chová jako přísný rodič, studenti mají být poslušní jako děti, hovoří se o tzvn. infantilizaci studentů. I v kurzech pro dospělé se hojně  využívá her, dětských říkanek a písní. Výuka stimuluje levou i pravou hemisféru, je nedirektivní a respektuje osobnost i způsob učení studentů. Hodiny by měly využívat všech smyslů a všech druhů paměti. I přes tyto kontroverzní prvky může metoda podpořit kreativitu a emocionální zapojení ve výuce.

Sugestopedie může být účinnou metodou pro některé studenty, zejména pro ty, kteří reagují na sugestibilitu a mají rádi relaxační prostředí. Nicméně je důležité zvážit její implementaci a přizpůsobit ji potřebám a preferencím konkrétních studentů. Je proto nezbytné pečlivě zhodnotit vhodnost metody pro danou skupinu a kontext výuky. Správné využití sugestopedie může výrazně zvýšit motivaci a efektivitu učení u citlivých a otevřených studentů.

 

Charakteristika:

  • Důraz na uvolnění a relaxaci: Sugestopedie se zaměřuje na vytvoření uvolněného a relaxovaného prostředí, které podporuje přijetí nových informací.
  • Použití sugestibility: Metoda využívá sugestibilitu, tj. schopnost mozku přijímat informace a přizpůsobovat se jim v podvědomí.
  • Využití hudebního doprovodu: Sugestopedická výuka často zahrnuje hudební doprovod, který pomáhá snižovat úroveň stresu a podporuje relaxaci.
  • Rozvoj sebevědomí: Studenti jsou povzbuzováni k většímu sebevědomí a odvaze v používání jazyka.

 

Výhody:

  • Rychlejší učení: Sugestopedie může vést k rychlejšímu a efektivnějšímu učení díky využití sugestibility a podvědomému zpracování informací.
  • Zvýšená motivace: Relaxované prostředí a pozitivní atmosféra mohou zvýšit motivaci studentů k učení.
  • Zlepšená paměť: Sugestopedie může vést ke zlepšení paměti a schopnosti uchovávat informace v podvědomí.
  • Zabudování jistoty: Metoda může pomoci studentům získat větší sebevědomí a jistotu v používání jazyka.

 

Nevýhody:

  • Nákladná implementace: Sugestopedie vyžaduje čas a úsilí na přípravu relaxačního prostředí a hudebního doprovodu, což může být nákladné.
  • Omezené aplikace: Metoda může být obtížnější použít v prostředích, která neumožňují vytvoření relaxačního prostředí, jako jsou velké třídy nebo online výuka.
  • Nedostatek empirických důkazů: Existuje nedostatek empirických důkazů o účinnosti sugestopedie ve srovnání s tradičními výukovými metodami.
  • Omezený důraz na komunikaci: Sugestopedie se může zaměřit převážně na pasivní přijímání informací a méně na aktivní komunikaci a interakci.
PODZIMNÍ KURZY 2025/2026

Již nyní si můžete naplánovat podzimní kurz němčiny! Vyberte si z naší nabídky!


  • ceny již od 3520 Kč (bez DPH) za 16 lekcí/3740 Kč (bez DPH) za 17 lekcí/od 3960 Kč (bez DPH) za 18 lekcí
  • 1 lekce = 90 minut, tzn. od 220 Kč za jednu lekci (bez DPH)
  • max. 8 účastníků ve skupině
  • podzimní kurzy začínají v týdnu od 15. 9. do 19. 9. 2025

LETNÍ KURZY 2025

Právě probíhá zápis! Neváhejte a vybírejte z naší nabídky! 


  • ceny již od 2080 Kč (bez DPH)
  • 1 lekce = 90 minut, tzn. od 220 Kč za jednu lekci (bez DPH)
  • max. 8 účastníků ve skupině
  • kurzy začínají v týdnu od 30. 6. do 4. 7. 2025

SLEVA & BENEFITY

Věnujte pozornost slevám a výhodám, které Vám umožní studovat výrazně levněji!

Kombinací akčních nabídek můžete dosáhnout slevy až 25 %!


KONTAKT

Provozovna


Adresa:

Mlýnská 938/4
Olomouc
779 00
Česká republika

Kontaktní údaje:

+420 604 876 372

deu-olomouc@email.cz

FACEBOOK